İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolmabahçe Sarayı hakkında kısa bilgi

Dolmabahçe Sarayı nerede? Ne zaman yapıldı? Kim yaptırdı? Dolmabahçe Sarayı’nın tarihi hakkında merak edilenleri kısaca derledik.

Dolmabahçe Sarayı nerede, ne zaman yapıldı?

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde, 250 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunmaktadır. 1843 ile 1856 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Garabet Amira Balyan ve oğlu Nikogos Balyan’dır.

Evliya Çelebi, Dolmabahçe Sarayı için şunları söylemişti: “Eskiden servili küçük bir bağ iken, Sultan Osman-ı Şehit fermanı ile donanma iki bin kadar kayık ve mavnanın taş toprak getirerek koyu doldurmuştur.” [1] Sarayın bulunduğu alan, öncesinde Osmanlı donanmasının gemilerini demirlediği büyük bir koy idi. Zaman içerisinde bir bataklık haline gelen bu alan, 1603 ile 1622 yılları arasında doldurularak dinlenme ve eğlence yeri olarak düzenlendi.

Sarayın resmi açılış tarihi 7 Haziran 1856’dır. Yaklaşık 5 milyon altına mal olmuştur. Daha sonraki yıllarda tahta oturan padişahlar, kısa bir süre bu sarayı kullanmışlardır. Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’a yaptığı ziyaretlerde Dolmabahçe Sarayı’nda kalmıştır. Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde sarayın 71 numaralı odasında vefat etmiştir.

19. yüzyılda Batı etkisinde gelişen mimari üslupla inşa edilen sarayda, eski mimarinin izlerini de görebilmek mümkün. Sarayda 285 oda, 43 salon bulunmaktadır. İnşasında Marmara Adası’ndan çıkarılan mermerler kullanılmıştır. Ana yapısı resmi daire (Mabeyn-i Hümayun), Müzayede Salonu ve Hususi Daire olarak adlandırılan 3 bölümden oluşmaktadır.

Kaynakça

ECEOĞLU Arzu, Dolmabahçe Sarayında Dört Büyük Salonda İç Mimaride Kullanılan Renkler, İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, s.36

(Fotoğraf: Pixabay)

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir