İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kapadokya nerede? Kapadokya hakkında kısa bilgi

Kapadokya; Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Kayseri illerini kapsayan bölgenin ismidir. Persler tarafından verilen “Kapadokya” ismi, “güzel atlar ülkesi” anlamına gelmektedir. Bölgede yaşanan coğrafi olaylar peri bacalarını meydana getirmiştir. Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın volkanik tüflerinden oluşan yumuşak tabaka zaman içerisinde eşsiz bir görüntü ortaya çıkartmıştır.

İnsanlar peri bacalarının içerisine yer altı kentleri, kiliseler ve evler yapmıştır. Peri bacalarının içlerine oyulan kiliselerin sayısı 360’tan fazladır. Bölgede insan yerleşimleri Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Ancak bölgeyle ilgili yazılı kaynaklar Hititler dönemine dayanmaktadır. Hititler tarafından bölgeye “alt ülke” anlamına gelen “Kizzuvatna” adı verilmiştir.

Fotoğraflar: Pixabay

Kapadokya, dönemin en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden biri konumundaydı. MÖ 6. yüzyılda Perslerin hakimiyetine geçen bölgede, Kapadokya Krallığı kurulmuştur. Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hristiyanlar buraya yerleşmiştir. Zamanla Hristiyanlar için önemli bir eğitim ve düşünce merkezi olmuştur.

Bölgede Ürgüp, Görme, Avanos, Derinkuyu, Ihlara Vadisi ve Güvercinlik Vadisi turizm açısından önemli yerlerdendir. Derinkuyu Yer Altı Şehri, 60-70 metre derinliğinde olup 8 kattan oluşmaktadır. Hristiyanlığın yayılma döneminde inşa edilen bu yer altı şehrinde, yaklaşık 50 bin insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir