İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İthalat ve ihracat nedir? Kısaca bilgi

İthalat ve ihracat, ülkelerin dış ticaret dengesi açısından oldukça önemlidir. Bu ikisi arasındaki fark dış ticaret açığı ya da dış ticaret fazlasına yol açabiliyor. İthalat ve ihracat kavramlarının kısaca tanımını ve birbirleriyle olan ilişkisini sizler için hazırladık.

İthalat ve ihracat nedir?

İthalat, yurt dışında üretilmiş mal ve hizmetlerin yurt içindeki alıcılar tarafından satın alınmasıdır. İhracat ise bir ülkede üretilen mal ve hizmetlerin yabancı ülkelere satılmasıdır. İthalat ile ihracat arasındaki farklar dış ticaret açığı ya da fazlasına yol açmaktadır. İthalatın ihracattan fazla olması durumunda dış ticaret açığı, ihracatın ithalattan fazla olması durumunda ise dış ticaret fazlası ortaya çıkmaktadır.

Bir ülkede dış ticaret açığı varsa bunu kapatmak için ihracatın artırılması gerekir. Ülke parasının değer kaybetmesini sağlayıcı politikalar izleyerek ihracat artırılabilir. Dış ticaret açığını kapatmak için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise açıkların resmi döviz rezervleri ile finanse edilmesidir. Ancak bu, kısa vade için kullanılabilecek bir yöntemdir. Uzun vadede büyük açıkları kapatmak için resmi döviz rezervleri yeterli olmayabilir. Ayrıca, daraltıcı para ve maliye politikaları ile de ithalat azaltılıp ihracat artırılarak dış ticaret dengesi sağlanabilir.

Bir ülke parasının yabancı paralar karşısında değerinin yükselmesi halinde ihracat azalacak ve ithalat artacaktır.

Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ülkeler

Ekonomist Mahfi Eğilmez’in BBC Türkçe’de kaleme aldığı “Dış ticaret açığı ne pahasına azalıyor?” başlıklı yazısında belirttiği üzere, Türkiye geleneksel olarak dış ticaret açığı veren bir ekonomidir. Eğilmez, Türkiye ekonomisinde büyümenin yüksek olduğu dönemlerde dış ticaret açığının arttığını, tersi durumlarda ise azaldığını belirtiyor. Eğilmez, bunun sebebi olarak üretimde kullanılan girdilerin önemli bir bölümünün ithal mallardan oluşmasını gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Eylül 2020 verilerine göre, Türkiye’nin en fazla mal ve hizmet ithal ettiği ülke Çin oldu. Türkiye, Eylül ayında Çin’den 2 milyar 161 milyon dolarlık ithalat yaptı. Çin’in ardından ise 2 milyar 71 milyon dolar ithalat yapılan Almanya geliyor. Üçüncü sırada 1 milyar 553 milyon dolar ile Rusya, dördüncü sırada 1 milyar 222 milyon dolar ile İsviçre ve beşinci sırada da 1 milyar 83 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler

Türkiye’nin Eylül 2020’de en çok ihracat yaptığı ülke 1 milyar 517 milyon dolarlık ihracat ile Almanya oldu. Almanya’nın ardından 1 milyar 142 milyon dolar ile Birleşik Krallık geldi. Üçüncü sırada 947 milyon dolar ile ABD, dördüncü sırada 799 milyon dolar ile İtalya ve beşinci sırada da 798 milyon dolar ile Irak yer aldı.

Türkiye’nin Eylül 2020’de dış ticaret açığı 4 milyar 828 milyon dolar olarak kayda geçti.

(Fotoğraf: Pixabay)

Bir yorum

  1. Anonim Anonim 1 Ağustos 2023

    güzel olmuş, ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir