İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pablo Picasso hayatı ve eserleri kısaca

Dünyanın en ünlü ressamlarından Pablo Picasso, 25 Ekim 1881 tarihinde İspanya’nın Malaga şehrinde dünyaya geldi. Ressam olan babası Jose Ruiz Blasco, onu resim yapmaya yönlendirdi. Picasso, küçük yaşlardan itibaren yeteneğiyle dikkat çekmişti. 1895 yılında Barcelona Güzel Sanatlar Okulu‘nda eğitim görmeye başladı. Sınav için bir ay süre verilen resmi bir günde tamamlayarak hocalarını şaşırtmıştı.

1900 yılında Paris’e gitti. Burada kısa bir süre içinde ilk sergisini açtı. Bu dönemdeki tablolarında hayatın hüzünlü yanını yansıtmıştır. Sanatçının 1901 ile 1904 yılları arasındaki dönemi “Mavi Dönem” olarak adlandırılmaktadır. Bu tarihten sonra ise “Pembe Dönem” olarak adlandırılan sanat hayatı başlar. Bu dönemde eserlerine hakim olan hüzün bir nebze de olsa azalmıştır.

1907 ile 1914 yılları arasında kübist tarzda tablolar yapmıştır. Picasso, Georges Braque ile birlikte empresyonizme tepki olarak ortaya çıkan kübizm akımının temellerini atmıştır. 1920’li yıllardan itibaren eserlerinde klasisizmin de etkileri görülmeye başlamıştır.

En üretken sanatçı olarak bilinen Picasso, Ginnes Rekorlar Kitabı’na göre, 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi ve 300 heykel yapmıştır. Pablo Picasso, 8 Nisan 1973 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Pablo Picasso’nun bazı eserleri

Guernica

Avignonlu Kızlar

Ağlayan Kadın

Yaşlı Gitarist

Ayna Karşısındaki Kız

Top Üzerindeki Genç Kız

Bilim ve Merhamet

Kırmızı Koltuk

Güvercinli Çocuk

Mavi Oda

Ölü Evi

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.