İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dante kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Gerçek adı Durante olan Dante, 1265 yılında İtalya’nın Floransa şehrinde dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini kaybetti. 18 yaşında babasını da kaybetti ve üvey annesi tarafından yetiştirildi. İyi bir eğitim gördü. Kendi kendini geliştiren Dante, Yunan ve Latin eserlerini okumuştu.

Dokuz yaşındayken kendisinden bir yaş küçük Beatrice’ye aşık oldu. Bu sevgisini uzun yıllar boyunca sürdürdü. Ancak, Beatrice’nin 1290 yılında ölümü Dante’yi derinden etkilemişti. Ölümünden beş yıl sonra trajik aşkını ayrıntılarıyla anlattığı “Yeni Hayat” adlı kitabı yayımlandı. Bu aynı zamanda Dante’nin ilk şiir kitabıydı.

24 yaşında siyasi çalışmalarda bulunmaya başladı. O dönem Floransa’da başlıca iki parti bulunuyordu: İmparator tarafından desteklenen Ghibellinolar ve papa tarafından desteklenen Guelfolar. Dante, Floransalı Guelfo şövalyeleri ile birlikte hareket etti. Bir dönem devlet yönetiminde önemli görevlerde bulundu. 1302 yılında Floransa’dan sürgün edildi. Sürgün yıllarında en önemli eseri olarak kabul edilen “İlahi Komedya”yı yazmıştır. 1321 yılında hayata gözlerini yumdu.

Dante’nin eserleri

İlahi Komedya

Yeni Hayat

Halk Dilinde Belagat

Monarşi

Mektuplar

Su ve Toprak Sorunu

Şölen

Çiçek

Dante’nin İlahi Komedyası

İlahi Komedya, İtalyanca olarak yazılmış bir şiir olup üç bölümden oluşur: “İnferno” (Cehennem), “Purgatorio” (Azap) ve “Paradiso” (Cennet). İlahi Komedya, klasik İtalyan şiirinin önemli örneklerinden biri olup, aynı zamanda İtalyan kültürünün en önemli yapıtlarından biri olarak da görülür. Eser, Dante’nin hayatındaki dini ve filozofik düşüncelerini yansıtmaktadır. Ayrıca, İtalya’daki siyasi ve toplumsal olayları da yansıtır. Eser, günümüzde hala İtalya ve dünya genelinde çok okunan ve sevilen bir yapıt olmayı sürdürmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir