İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mehmet Akif Ersoy hakkında kısa bilgi

“İstiklal Şairi”, “Vatan Şairi” ve “Mili Şair” olarak anılan Mehmet Akif Ersoy kimdir? İşte Mehmet Akif Ersoy’un kısaca hayatı ve eserleri.

Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 günü İstanbul’un Fatih ilçesinde hayata gözlerini açtı. Asıl adı “Ragif” olsa da küçüklüğünden beri çevresi ona “Akif” ismiyle seslendi. Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladığı eğitimini sırasıyla İptidai Mektebi, Fatih Merkez Rüştiyesi, Mülkiye İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi’nde sürdürdü.

Öğrencilik yıllarından beri şiire ilgi duyan Mehmet Akif, ilk kez 1893 yılında Hazine-i Fünun dergisinde yayımlanan şiiriyle edebiyat dünyasına adım attı. Bir dönem Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yaptı. 1920 yılında Burdur Milletvekili seçilerek Meclis’e girdi.

İlk başta ödül koyulmasından dolayı İstiklal Marşı yarışmasına katılmak istememiş, ancak yakın çevresinin ısrarı üzerine yarışmaya katılmıştır. 12 Mart 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı, Meclis’te Hamdullah Suphi Bey tarafından okunarak ayakta dinlendi. İstiklal Marşı, 724 şiir arasından ulusal marş olarak kabul edildi. Mehmet Akif, yarışmadan kazandığı ödülü kabul etmedi ve Dar’ül Mesai adlı vakfa bağışladı. Yaklaşık 10 yıl Mısır’da kaldıktan sonra Türkiye’ye döndü.

Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Akif Ersoy’un eserleri

Safahat

Asım

Fatih Kürsüsünde

Süleymaniye Kürsüsünde

Hakkın Sesleri

Gölgeler

Hatıralar

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.