İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cemil Meriç hayatı kısaca

Cemil Meriç kimdir? Cemil Meriç’in kısaca hayatı ve eserleri

Cemil Meriç, 1916 yılında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Reyhanlı Rüşdiyesi’nde başlayan Meriç, daha sonra Antakya Sultanisi’ne girdi. Bu dönemde “Geç Kalmış Bir Muhasebe” başlıklı ilk yazısı Yenigün adlı gazetede yayımlandı. Öğretmenleriyle yaşadığı tartışmanın ardından Antakya Sultanisi’nden ayrıldı ve İstanbul’da bulunan Pertevniyal Lisesi’ne kaydoldu. Bu okulda öğrenimini sürdürdüğü sırada Nazım Hikmet ile tanıştı.

Eğitimi tamamladıktan sonra Hatay’a dönerek ilkokul öğretmenliği yaptı. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda tamamladı. 1942 yılında Elazığ Lisesi’nde Fransızca öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. 1946 yılında ise İstanbul Üniversitesi’nda Fransızca okutman olarak görev yapmaya başladı. 1955 yılında görme yetisini kaybetti.

1963 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde sosyoloji ve kültür tarihi alanlarında ders vermeye başladı. Emekli oluncaya kadar ders vermeyi sürdürdü. Cemil Meriç, 13 Haziran 1987 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Cemil Meriç’in eserleri

Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist

Kültürden İrfana

Işık Doğudan Gelir

Bir Dünyanın Eşiğinde

Hin Edebiyatı

Sosyoloji Notları ve Konferanslar

Mağaradakiler

Bu Ülke

Umrandan Uygarlığı

Bir Facianın Hikayesi

Kırk Ambar

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir