İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Döviz nedir? Kısaca bilgi

Döviz, ekonomi haberlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram. Peki, döviz nedir? Döviz kelimesinin anlamını kısaca sizler için derledik.

Döviz, bir ülkede yabancı paraya verilen isimdir. Fransızca “Devise” kelimesinden gelmektedir. Döviz işlemi ise herhangi bir ülke parasının yabancı bir ülke parasına dönüştürülmesidir. Döviz işlemlerinin yaygınlaşması, uluslararası ticaretin önem kazanması ve akabinde çok uluslu şirketlerin kurulmasıyla birlikte gerçekleşmiştir.

Bir ülkenin uluslararası ödemelerini yapabilmesi için dövize ihtiyacı olmaktadır. Döviz borsaları, döviz arz edenler ile döviz talep edenlerin bir araya geldiği piyasalardır. Dünya genelinde en büyük döviz borsaları şunlardır: New York, Londra, Paris, Hong Kong ve Zürih. Döviz piyasaları, farklı para birimleri arasındaki değişimi kolaylaştırmaktadır.

Döviz kuru, bir ülke parasının yabancı ülke paraları cinsinden fiyatına verilen isimdir. Ülkelerin ekonomik durumlarına göre değeri değişebilmektedir. Türkiye’de döviz kuru politikalarının yönetilmesinden sorumlu kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır.

Sabit kur sistemi, ulusal paranın değerinin merkez bankasınca belirlenen bir kurla yabancı paralara karşı eşitlenmesidir. Esnek kur sistemi ise kurlara devletin müdahil olmadığı bir rejimdir. Bu sistemde döviz kurları piyasadaki döviz arz ve talebine göre belirlenmektedir.

(Fotoğraf: Pixabay)

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir