İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sabahattin Ali’nin kısaca hayatı ve eserleri

Sabahattin Ali kimdir? Sabahattin Ali’nin eserleri nelerdir? Sabahattin Ali’nin hayatına ve eserlerine dair bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Sabahattin Ali hayatı kısaca

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde Edirne’de hayata gözlerini açtı. Babası Yüzbaşı Ali Selahattin Bey’in tayini nedeniyle eğitimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. İstanbul’da başladığı eğitimini Çanakkale ve Balıkesir’de sürdürdü. İstanbul Muallim Mektebi’nde eğitim gördüğü sırada bazı dergilerde şiir ve hikayeleri yayımlandı.

Eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. 1928 yılında eğitim amacıyla Almanya’ya gönderildi. 1930 yılında Türkiye’ye dönen Sabahattin Ali, çeşitli okullarda Almanca öğretmeni olarak görev yaptı.

Okuduğu bir şiir nedeniyle 10 ay Sinop Cezaevi’nde hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra Orta Tedrisat Şube Müdürlüğü ile Milli Talim ve Terbiye’de görev yaptı. Daha sonra ise Musiki Muallim Mektebi ve Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yaptı. 1946 yılında Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’la birlikte “Markopaşa” adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı. Burada yayımlanan bir yazısı nedeniyle kısa bir süre hapis yattı.

Kendisine pasaport verilmediği için kaçak yollardan yurtdışına çıkmaya karar verdi. 2 Nisan 1948 tarihinde kendisini yurtdışına götürmesi için anlaştığı Ali Ertekin tarafından öldürüldü.

Sabahattin Ali’nin eserleri

Romanları

Kuyucaklı Yusuf

İçimizdeki Şeytan

Kürk Mantolu Madonna

Öyküleri

Sırça Köşk

Yeni Dünya

Kağnı

Değirmen

Ses

Şiirleri

Dağlar ve Rüzgar

Öteki Şiirler

Kurbağanın Serenadı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir