İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barış Manço’nun hayatı kısaca

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Ailesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında doğan oğullarına “Barış” ismini vermişti. Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu, Galatasaray Lisesi ve Şişli Terakki Lisesi’nde eğitim gördü.

Müziğe olan ilgisi lise yıllarında başlamış, arkadaşlarıyla birlikte Kafadarlar ve Harmoni adlarında müzik grubu kurmuştu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Belçika Kraliyet Akademisi‘ne kaydoldu. Bu dönemde Les Mistigris adlı müzik grubunda yer alan Barış Manço, Fransızca şarkılardan oluşan mini bir albüm çıkardı. Bir yandan eğitimini sürdürürken bir yandan da bazı Avrupa ülkelerinde konserler verdi.

1968 yılında Türkiye’ye dönerek Kaygısızlar grubuna katıldı. Bu grupla birlikte yaptığı “Ağlama Değmez” adlı 45’liği 50 binin üzerinde satıldı. Bu albümdeki başarısıyla “Altın Plak” ödülünün sahibi oldu. Kaygısızlar grubundan ayrıldıktan sonra “Dağlar Dağlar” adlı plağını piyasaya sürdü. 700 binden fazla satan bu albümüyle de “Platin Plak” ödülünü kazandı. Müzik kariyerinin daha sonraki yıllarında Mançomongol ve Kurtalan Ekspres müzik gruplarında yer aldı.

Barış Manço, 31 Ocak 1999 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Barış Manço’nun bazı şarkıları

Dağlar Dağlar

Gülpembe

Dönence

Arkadaşım Eşşek

Gibi Gibi

Kol Düğmeleri

Alla Beni Pulla Beni

Ölüm Allah’ın Emri

Yaz Dostum

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.