İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Afet İnan hakkında kısa bilgi

Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden olan Afet İnan, 29 Kasım 1908 tarihinde Selanik’te dünyaya geldi. Balkan Savaşları’ndan sonra ailesiyle birlikte Anadolu’ya yerleşti. Eğitim hayatına Eskişehir’de başladı. 1925 yılında Bursa Kız Muallim Mektebi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Redd-i İlhak İlkokulu’nda öğretmenlik yapmaya başladı.

Öğretmen olarak görev yaptığı sırada Mustafa Kemal Atatürk ile tanışma fırsatı buldu. İsviçre’de Fransızca eğitimi alan Afet İnan, Türkiye’ye döndükten sonra Fransız Kız Lisesi’nde eğitim gördü. Tarih öğretmenliği için de belge aldı. Önce Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde, daha sonra da Ankara Kız Lisesi’nde öğretmen olarak görev yaptı.

1935 ila 1952 yılları arasında Türk Tarih Kurumu (TTK) Asbaşkanı olarak görev yaptı. Bu görevi 1957-1958 yıllarında da yürüttü. Türk Tarih Tezi çalışmalarına katılan Afet İnan, “Türk Tarihinin Ana Hatları” ve “Vatandaşlar İçin Medeni Bilgiler” isimli kitapların hazırlanmasına katkı sağladı. Cenevre Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde doktora yaptı. 1950 yılında profesör unvanını aldı. 8 Haziran 1935 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.