İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl alınır?

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl alınır? Bu konuya ilişkin bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı, iş yerinde belirli bir süre çalışmış olan işçiye, işine son verilmesi ya da emekli olması halinde çalıştığı süreye göre işveren tarafından ödenen paraya verilen isimdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus şu: İşçinin hizmet sözleşmesi İş Kanunu’nda belirlenmiş koşullarla sona ermelidir.

Ayrıca, işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için en az bir yıllık kıdemi olması gerekmektedir. İşçinin 1 yıldan az kıdemi olması halinde kıdem tazminatına hak kazanamaz.

İşçinin ölümü nedeniyle hizmet sözleşmesinin son bulması halinde de kıdem tazminatı kanuni mirasçılarına ödenir. Hizmet sözleşmesinin işçi tarafından 17. maddeye göre feshedilmesi halinde kıdem tazminatı söz konusu olmazken, 24. maddeye göre feshedilmesi halinde kıdem tazminatı söz konusu olacaktır.

Askerlik nedeniyle sözleşmenin feshi halinde de kıdem tazminatı söz konusu olacaktır. Ancak, bunun için de 1 yıllık kıdem olması gerekmektedir.

Kadın işçi, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde sözleşmesini sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

Kıdem tazminatı tavanı

Kıdem süresinin başlangıcında işçinin işe başladığı tarih esas alınır. Kıdem tazminatı, işçinin son brüt ücreti baz alınarak hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı tavanı, en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini aşamaz. 2022 yılı için kıdem tazminatı tavanı, yılın ilk yarısı için 10 bin 800 lira oldu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir