İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşilay nedir, ne iş yapar? (Kısaca)

Yeşilay nedir, ne iş yapar? Yeşilay’ın amacı ve görevleri nelerdir? Yeşilay ne zaman kuruldu? Yeşilay haftası ne zaman kutlanır? İşte Yeşilay hakkında kısaca bilgi.

Yeşilay nedir?

Yeşilay, Dr. Mazhar Osman Uzman ve o dönemdeki otuz aydın arkadaşı tarafından sigara, alkol vb. uyuşturucu maddelere karşı bağımlılığı önlemek ve bağımlılıkla mücadele amacıyla Sultan Vahdeddin’in izniyle Hilal-i Ahdar ismiyle 5 Mart 1920 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonra Yeşil Hilal ve son olarak da Yeşilay ismini almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı ve İsmet İnönü’nün Başbakanlığı yıllarında 1934 yılında ise Yeşilay’a kamuya yararlı dernek statüsü kazandırılmıştır.

Yeşilay haftası ne zaman kutlanır?

Yeşilay Başkanı Dr. Şükrü Hazım Tiner’in gayretleriyle ülkemizde 1960 yılından itibaren her yıl 1-7 Mart haftasının tarihlerini kapsayan Mart ayının ilk haftası Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

Yeşilay’ın amacı ve görevleri nelerdir?

Alkol, tütün, uyuşturucu vb. gibi her türlü madde bağımlılığının esaretinden kurtulmanın önemi, toplumdaki bireylerin özelliklede gençlerin ve çocukların mutlu, sağlıklı bir toplumu oluşturabilmesi için bu tip kötü alışkanlıklardan uzak durması gerektiğine vurgular yapılmaktadır. Başta sağlığımıza, ekonomimize ve aile huzurumuza verdiği çok büyük zararların önünü alabilmek amacıyla toplumu bu bağımlıklara karşı korumak, bağımlılıkların önünü kesmek, bilinçlendirmek ve esaret altındaki bireylere el uzatabilmektir. Kurtulmak isteyen bireye her türlü yardımı ve desteği sağlamaktır. Tüm bu kötü alışkanlıklara, bağımlılıklara karşı bireyden başlayarak hem bireyin hem toplumun hem de ülkenin huzur ve refahını aynı ölçüde korumak açısından çok önemlidir.

İlk olarak kuruluş amacı her ne kadar alkol ile mücadele idiyse de zaman geçtikçe bağımlılık türlerinin de günümüzde arttığı gözlemlenmektedir. Günümüzde tütün ve tütün benzeri diğer maddeler kumar, madde, internet bağımlılığını da içine alan beş bağımlılık alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Günümüzde Yeşilay her geçen gün gelişen en büyük kamu ve aynı zamanda da sivil toplum örgütlerindendir. Tüm yurdumuzda okul öncesinden başlayarak her yıl 1-7 Mart tarihlerinde Yeşilay haftası kutlama etkinlikleri düzenlenmektedir. Günün anlam, önem ve amacına yönelik bağımlılıklarla mücadeleye vurgular yapılan resimler, sergiler, panolar oluşturulur, şiirler okunur. Yine oluşturulan Yeşilay kulüpleri tarafından da özellikle gençlere yönelik doğa yürüyüşü, kamp, bisiklet ve koşu gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir