İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eyfel Kulesi hakkında bilgi (Kısaca hikayesi ve özellikleri)

Eyfel Kulesi nerede? Eyfel Kulesi kaç metre uzunluğundadır? Eyfel Kulesi ne zaman yapıldı ve hikayesi nedir? İşte Eyfel Kulesi hakkında bilgi.

Eyfel Kulesi hakkında bilgi

Eyfel Kulesi, Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan bir ünlü turistik yapıdır. Fransa’nın en ünlü yapılarından biri olan Eyfel Kulesi, 1887 yılında inşa edilmiştir. Halen Fransa’nın en yüksek yapısı olma özelliğini korumaktadır. Kulesin tasarımı, Fransız mühendis Gustave Eiffel tarafından yapılmıştır.

Eyfel Kulesi, 324 metre yüksekliğindedir. 2022 yılında kulenin tepesine 6 metrelik radyo anteni kuruldu. Böylece, kulenin yüksekliği 330 metreye çıkmış oldu.

1889 yılında Paris Uluslararası Sergisi için inşa edilmiştir. Dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçileri etkilemek için böyle bir yapının inşa edilmesine karar verilmişti.

Kulesin yapımında yaklaşık 7 bin 500 ton çelik kullanılmıştır. Ağırlığı ise yaklaşık 10 bin tondur. Kulede 1792 adet basamak bulunmaktadır.

Fransız sanatının önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Eyfel Kulesi, yıllar içinde birçok kez yenilenmiş ve onarılmıştır. Kulesin zirvesine çıkılabilen iki farklı yol bulunmaktadır: Birincisi, düz yol ile zirveye çıkılan merdivenlerdir. İkincisi ise kulesin içinde bulunan asansörlerdir. Kulesin zirvesine çıkıldığında Paris’in muhteşem manzarası sizleri karşılıyor.

Eyfel Kulesi, günümüzde Paris’in en popüler turistik yerlerden biridir. Her yıl 6 milyona yakın turist burayı ziyaret ediyor.

Not: “Eyfel Kulesi hakkında bilgi” başlıklı yazımızda bu eser hakkında bilinmesi gerekenlere kısaca yer verdik. Aşağıda soru cevap bölümümüzde bu eser hakkında merak edilen soruları ve yanıtlarını görebilirsiniz.

Eyfel Kulesi nerede?

Eyfel Kulesi, Paris şehir merkezinde yer almaktadır. Şehrin kuzeybatısında Champ de Mars isimli parkta bulunmaktadır. Kentteki birçok turistik gezi programında da yer almaktadır. Kuleye çeşitli şehir turlarıyla, yürüyüş turlarıyla veya bireysel olarak ulaşılabilir.

Eyfel Kulesi kaç metre?

Eyfel Kulesi, 324 metre yüksekliğindeydi. Ancak, 2022 yılında tepesine radyo anteni takılmasıyla yüksekliği yüksekliği 330 metreye çıktı.

Eyfel Kulesi neden yapıldı?

Eyfel Kulesi, 1889 yılında Paris Büyük Sergisi için yapılmıştır. Bu sergi, Fransa’nın tarihindeki en önemli sergilerinden biri olarak kabul edilir. Bu sergi için Paris’te birçok yapı ve etkinlik planlandı. Eyfel Kulesi de bu yapıların en önemlilerinden biri olarak kabul edilir.

Eyfel Kulesi’nin özellikleri

Yapımında kullanılan malzeme: Çelik ve beton
Yükseklik: 324 metre
Kulesin ağırlığı: 10.100 ton
Kulesin temel çapı: 125 metre
Kulesin zirvesine çıkılabilen yollar: Merdiven ve asansör
Kulesin zirvesine çıkılabilen merdivenlerin sayısı: 1792 basamak
Kulesin zirvesine çıkılabilen asansörlerin sayısı: 3 adet (2 tane kulesin sağ ve sol tarafında, 1 tane de kulesin ortasında)
Kulesin zirvesine çıkılabilen yolların zirve katına çıkış süresi: Asansörler ile 90 saniye, merdivenler ile 20 dakika.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir