İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mısır Piramitleri nerede, özellikleri neler? İşte piramitlerin sırrı

Mısır piramitleri, dünya genelinde en ilgi çeken yapılardan biri. Mısır piramitleri turistler için büyük bir cazibe merkezidir. Her yıl milyonlarca turist piramitleri ziyaret ediyor. Bu yazımızda “Mısır piramitleri nerede, Mısır piramitlerinin özellikleri neler, Mısır piramitleri nasıl yapıldı?” sorularının yanıtlarına yer verdik.

Mısır Piramitleri nerede?

Mısır piramitleri, Mısır’ın başkenti olan Kahire şehrinde bulunur. En ünlü Mısır piramitleri ise Gize’de yer almaktadır. Burada yer alan piramitlerin birkaçı, şu ana kadar inşa edilmiş en büyük yapılar arasında sayılmaktadır. Bunlardan en büyüğü Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası arasında günümüze dek ulaşan tek yapı olma unvanına sahiptir.

Mısır piramitleri, firavunların mezarları olarak inşa edilmiştir. Piramitlerin yapımında kullanılan taşlar, Nil Nehri’nin yakınlarındaki taş ocaklarından çıkarılmıştır. Taşlar daha sonra Nil Nehri’ne yüzdürülmüş ve piramitlerin inşa edileceği yere taşınmıştır. Piramitlerin yapımında kullanılan taşların boyutu ve ağırlığı oldukça büyüktür. Bu nedenle piramitlerin yapımında binlerce işçi çalışmıştır. Piramitlerin yapımında kullanılan taşların her biri 2 ton ve üstü ağırlığındadır.

Piramitlerin yapımı ne kadar sürdü?

MÖ 484-425 yılları arasında yaşamış olan antik Yunan tarihçi Herodot, Gize Piramitlerini tamamlamanın 20 yıl sürdüğünü ve inşaatta 100 bin kişinin çalıştığını belirtmiştir. Ancak bazı kaynaklar piramitlerin yapımının 2 ila 3 yıl sürdüğünü iddia etmektedir.

Mısır Piramitlerinin özellikleri

Mısır Piramitlerinin özellikleri şöyle:

  • Piramitler 2 ve 10 ton arasında değişmekte olan 3 milyon adet taştan oluşmuştur.
  • Dünyanın 7 harikasından biridir.
  • Piramit dünyanın ağırlık merkezinin tam ortasında bulunmaktadır.
  • Günümüz koşullarında 10 blokla yapımı 664 yıl sürmektedir (20 yılda yapılmıştır).

Piramitlerin sırrı

Mısır piramitlerinin sırları hala çözülememiştir, ancak bazı ilginç özellikleri vardır. Bunlardan biri, piramitlerin içerisinde ultra sount, radar ve sonar gibi cihazların çalışmamasıdır.

Piramitlerin bir başka ilginç özelliği de Büyük Piramit’in taban yüzeyinin, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi=3, 14 sayısı elde edilmesidir.

Piramitler hakkında son ilginç bilgi ise piramit hangi firavun adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya, doğumu ve tahta çıktığı günler olmak üzere yılda iki defa güneş girmesidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir