İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Leonardo da Vinci kimdir? Kısaca hayatı, eserleri, çalışmaları

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminin en önemli sanatçı ve bilim insanlarından biridir. Resim, heykel, mimari, mühendislik, müzik, anatomi ve daha birçok alanda çığır açıcı eserler ve icatlar ortaya koymuştur. Bu yazıda Leonardo da Vinci’nin hayatı, çalışmaları ve eserleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Leonardo da Vinci kimdir?

Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452’de İtalya’nın Vinci kasabasında doğdu. Leonardo, evlilik dışı bir çocuk olduğu için babasının evinde büyümedi. Annesiyle yaşadığı ilk yıllarda doğaya ve hayvanlara ilgi duydu. 14 yaşında Floransa’ya giden gitti ve ünlü ressam Andrea del Verrocchio‘nun atölyesine çırak olarak girdi. Burada resim, heykel, metal işçiliği ve mekanik gibi sanat ve zanaat dallarını öğrendi.

Leonardo, 20 yaşında ressam ve heykeltıraş loncasına kabul edildi. Kendi atölyesini açtı ve birçok sipariş aldı. Ancak Leonardo da Vinci, bitirmekten çok başlamayı seven bir kişilikti. Birçok eserini yarım bırakarak teslim etmedi. Bu yüzden zaman zaman maddi sıkıntılar yaşadı.

148 yılında Milano’ya gitti. Burada dük Ludovico Sforza’nın hizmetine girdi. Dük için hem sanatsal hem de askeri projeler üretti. Bu dönemde en ünlü eserlerinden Son Akşam Yemeği tablosunu yaptı. Ayrıca, anatomik çalışmalarına başladı ve insan vücudunu detaylı bir şekilde inceledi.

1499’da Fransızlar Milano’yu işgal ettiğinde Leonardo Floransa’ya döndü. Burada Mona Lisa tablosunu yaptığı düşünülüyor. 1506’da tekrar Milano’ya giden Leonardo, Fransız kralı I. François’nin himayesine girdi. 1516’da Fransa’ya gitti ve kralın şatosunda yaşamaya başladı. Burada son yıllarını geçirdi ve 2 Mayıs 1519’da öldü.

Leonardo da Vinci’nin eserleri

Leonardo da Vinci’nin eserlerinden bazıları şöyle:

 • Mona Lisa
 • Son Akşam Yemeği
 • Kayalıklar Bakiresi
 • Vitruvius Adamı
 • Kırmızı Tebeşir Otoportresi
 • Kakımlı Kadın
 • Salvator Mundi
 • İsa’nın Vatfizi

Leonardo da Vinci’nin çalışmaları

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminin en önemli sanatçı, mucit ve dehasıdır. Resim, heykel, bilim, mimari, mühendislik, müzik ve anatomi alanlarında çığır açıcı eserler vermiştir. Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği gibi dünyanın en ünlü tablolarının yaratıcısıdır .

Leonardo da Vinci’nin çalışmaları çok yönlü ve kapsamlıdır. Geometri, matematik, anatomi, tıp gibi alanlarla ilgilenmiş ve bunları sanat eserlerine yansıtmıştır. Ayrıca, birçok icat tasarlamış ve bunları defterlerine kaydetmiştir. Uçan makine, paraşüt, tank, helikopter gibi ileri görüşlü icatları vardır.

Leonardo da Vinci, çalışmalarının büyük bir kısmını defterlerine kaydetti. Bu defterlerde yaklaşık 13 bin sayfa not ve çizim bulunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir