İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fuzuli kimdir, eserleri nelerdir? Kısaca hayatı

Fuzuli kimdir? Fuzuli’nin eserleri nelerdir? Bu yazımızda divan şairi Fuzuli’nin hayatına ve eserlerine yer verdik.

Fuzuli kimdir?

Fuzuli, 16. yüzyılda yaşamış Türk Divan şairidir. Asıl adı Mehmed bin Süleyman’dır. Kökeni Oğuzların Bayat boyuna dayanmaktadır. Azerbaycan Türkçesi, Arapça ve Farsça eserler vermiştir.

Fuzuli’nin doğum yeri ve tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Akkoyunlular döneminde Irak bölgesinde Kerbela, Necef veya Kalesimtinde doğduğu tahmin edilmektedir. Babası Hillah şehrinde müftü olan Fuzuli, ilk eğitimini babasından ve Rahmetullah adlı bir öğretmenden aldı. Daha sonra İslami ilimler ve dil alanında kendini geliştirdi. Kendisinden sonra gelen divan şairlerini de etkileyen Fuzuli, 1556 yılında salgın bir hastalık sonucu hayatını kaybetti.

Fuzuli’nin eserleri

Fuzuli’nin en ünlü eseri “Leyla ve Mecnun” mesnevisidir. Bu eserde, Mecnun’un aşkını ve çektiği ızdırabı çok etkili bir şekilde anlatmıştır. Diğer önemli eserleri arasında “Beng ü Bade”, “Hadikatü’s-Süeda”, “Sohbetü’l-Esmar”, “Rind ü Zahid” gibi mesneviler; Arapça, Farsça ve Türkçe divanlar; “Hadis-i Erbain Tercümesi” gibi mensur eserler; “Mektuplar” gibi nesir eserler sayılabilir.

Fuzuli, bireysel duygu ve sevgiye dayanan bir şiir anlayışını geliştirmiştir. Eserlerinde sade, anlaşılır ve coşkun bir dil kullanmıştır. Halk deyişlerinden bolca yararlanmıştır. Tasavvufî bir aşk, Ehl-i Beyt’e duyulan özlem, ayrılık acısı şiirlerinin başlıca konularıdır. Leyla ve Mecnun mesnevisi aynı konuda yazılmış en iyi eserlerden biridir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir