İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nuri Demirağ kimdir, neler yapmıştır? Kısaca bilgi

Türk sanayisinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Nuri Demirağ kimdir? Nuri Demirağ neler yapmıştır, ülkemize nasıl hizmet etmiştir? İşte Nuri Demirağ’ın kısaca hayatı ve çalışmaları…

Nuri Demirağ kimdir?

Nuri Demirağ, 1886 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde doğdu. Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra annesinin himayesinde büyüdü. İlkokul eğitimini Divriği’de tamamladıktan sonra İstanbul’a giderek Maliye Mekteb-i Âlisi‘ni bitirdi.

Nuri Demirağ, iş hayatına 1908 yılında Ziraat Bankası’nda memur olarak başladı. 1913 yılında kendi şirketini kurdu. Demiryolu inşaatı, sigara kağıdı üretimi, paraşüt üretimi, havacılık ve daha birçok alanda faaliyet gösterdi.

Nuri Demirağ, Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını 1936 yılında Sivas‘ta kurdu. Fabrikada üretilen Türk uçağı Nu.D-36, 1937 yılında İstanbul’dan Divriği’ye uçtu. Bu uçak aynı zamanda Türkiye’nin ikinci yerli savaş uçağıdır. Nuri Demirağ, 13 Kasım 1957 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Nuri Demirağ neler yapmıştır?

Nuri Demirağ, Türkiye’nin sanayileşmesi ve kalkınması için önemli çalışmalara imza atmış bir isimdir. Özellikle havacılık alanındaki çalışmalarıyla Türk milletine büyük hizmetler vermiştir.

Nuri Demirağ’ın ülkemize yaptığı katkılar şunlardır:

 • Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını kurdu.
 • Türkiye’nin ilk sigara kâğıdı fabrikasını kurdu.
 • Türkiye’nin ilk paraşüt fabrikasını kurdu.
 • Türkiye’nin ilk sivil havacılık okulunu kurdu.
 • Türkiye’nin ilk Boğaz Köprüsü projesini hazırladı.
 • Türkiye’nin ilk Keban Barajı projesini hazırladı.
 • Türkiye’nin 10 bin kilometrelik demiryolu ağının 1250 kilometrelik bölümünün inşasını gerçekleştirdi.

Nuri Demirağ, Türkiye’nin sanayileşmesi ve kalkınması için yaptığı çalışmalarla “Türk sanayisinin öncülerinden” olarak anılmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir